Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, by zacząć inwestować zaoszczędzone pieniądze? Jeśli tak, pewnie słyszałeś wiele o tym, jak wiele można w ten sposób… stracić. Fora internetowe są pełne ostrzeżeń przed ryzykiem związanym np. z inwestowaniem w kredyty. Jak jednak wygląda rzeczywistość? Rozprawmy się z kilkoma często powtarzanymi mitami.

Inwestowanie środków finansowych oznacza przeznaczenie pieniędzy na jakiś cel z intencją uzyskania ich z powrotem wraz z zyskiem. Ale rzeczywiście jest tak, że w przypadku wielu instrumentów finansowych nie ma stuprocentowej gwarancji zwrotu zainwestowanej kwoty.

Niektóre formy inwestowania – jak choćby gra na giełdzie – wymagają potężnej wiedzy o finansach i zachowaniach rynkowych, uważnej analizy sytuacji i szybkich reakcji na zmiany, a także odrobiny szczęścia. Dają one szansę na wysoką stopę zwrotu, ale ryzyko straty zainwestowanej kwoty jest wysokie. Inne zaś – jak choćby lokaty czy konta oszczędnościowe – są bardzo bezpieczne, ale przynoszą znikome zyski (maksymalnie kilka procent w skali roku). Czy oznacza to, że najlepiej trzymać swoje oszczędności w przysłowiowej skarpecie i zapomnieć o ich pomnażaniu? Zdecydowanie nie. Ciekawą i opłacalną formą lokowania środków są choćby inwestycje w kredyty. Warto zwrócić na nie uwagę.

Read more